Święta Wielkanocne już niedługo, dlatego też pragnę Wam zaproponować dwa sposoby na wykonanie prostych kartek świątecznych. Do wykonania pierwszej kartki będziemy potrzebować:

  • gotową ilustracje z elementem wielkanocnym,
  • kolorowe kartony techniczne A4,
  • nożyczki,
  • klej.

Robienie kartki świątecznej rozpoczynamy od złożenia dowolnego koloru kartonu technicznego na pół, w moim przypadku był to kolor różowy. Kolejnym krokiem podczas wykonywania kartki wielkanocnej  jest naklejenie ilustracji wielkanocnej na sztywny biały karton i wycięcie go wzdłuż linii otaczającego obrazek. Dzięki takiemu zabiegowi wydrukowana ilustracja nabiera sztywności i nie będzie  nam się wyginać. Następnym krokiem podczas wykonywania zaproponowanej kartki wielkanocnej będzie wycięcie dwóch kwadratów w dwóch różnych rozmiarach. W moim przypadku różnica między wyciętymi kwadratami, a raczej prostokątami wynosiła  około 5 milimetrów. Następnie naklejamy każde elementy jeden na drugi zaczynając od największego do najmniejszego, aby uzyskać efekt przestrzenności pod każdy element podklejam kawałki pianki i dopiero przyklejam do kolejnej płaszczyzny. Na sam koniec wykonywanej kartki przyklejamy przygotowany napis  typu Wesołych Świąt, Radosnego Alleluja podklejony kolorowym kartonem. Prezentowany sposób wykonywanej przeze mnie kartki jest banalnie prosty i doskonale nadaje się do pracy już z najmłodszymi uczniami.      

Do drugiej prezentowanej przeze mnie kratki wielkanocnej będziemy potrzebować:

  • kolorowy karton techniczny A4,
  • kartony  we wzorki – nie musicie ich kupować, możecie sami sobie wydrukować ze wzorów dostępnych w internecie, inną alternatywą są kolorowe czasopisma,
  • 1 biały karton techniczny,
  • klej,
  • nożyczki,
  • szablon jajka.

Tak jak poprzednio  pracę swoją rozpoczynamy od złożenia kartonu technicznego dowolnego koloru na pół, będącego podstawą naszej kartki wielkanocnej. Następnie na białym kartonie odrysowujemy szablon jajka i go wycinamy. Kolejnym krokiem podczas wykonywania prezentowanej kartki będzie przygotowanie różnokolorowych  pasków z kolorowych kartonów o grubości 1cm do 2 cm. Wycięte paski przyklejamy jeden pod drugim na szablonie z jajka, wystające paski odcinamy wzdłuż krawędzi szablonu jajka. Zanim przykleimy do podstawy kartki świątecznej wycinamy z kartonu innego koloru niż kolor kartki prostokąt mniejszy o 1,5 cm od podstawy kartki. Przy tak kolorowej pisance idealni spełni się zwykły biały karton. Tak jak w poprzednich kartkach chcąc stworzyć kartkę przestrzenną pod każdym z elementów przyklejam kawałki pianki, a następnie przyklejam je kolejno do podstawy kartki. Na sam koniec wycinamy z przygotowanych gotowych napisów „Radosnego Alelluja” i naklejamy go na karton techniczny, następnie wycinamy tak, aby powstała ramka. Przyklejamy napis do kartki i już mamy gotową kartkę wielkanocną.