Biała pora roku to oczywiście zima, może nie koniecznie z za oknami, ale na moich zajęciach czemu nie. Dzisiaj zaprezentuje Wam dwie prace plastyczne związane z zimą, a dokładnie z drzewami o tej porze roku.  Na wykonanie prezentowanych prac zaplanujcie sobie dwie godziny.
Do wykonania pierwszej pracy będziemy potrzebować:

 • biały karton techniczny,
 • farby plakatowe; biała i niebieska,
 • pędzle i kubek na wodę
 • coś aby zabezpieczyć stół, blat
 • luźne kartki papieru.
Prezentowaną pracę rozpoczynamy od pomalowania całego kartonu na niebiesko dużą ilością farby. Po nałożeniu farby na całą powierzchnię kartonu, bierzemy kartkę papieru i zgniatamy ją, a następnie odciskamy ją na całej powierzchni w taki sposób, aby powstały lekkie drapowowania, a następnie odkładamy do całkowitego wyschnięcia, dlatego też podczas pracy z dziećmi warto tło wykonać dzień wcześniej.  Po całkowitym wyschnięciu naszego tła przystępujemy do malowania  zimowych drzew. Za pomocą pędzla malujemy podłoże, pień i gałęzie drzew. Następnie zagniatamy kartkę papieru w kulkę i maczamy ją w białej farbie. Pomoczoną farbą  kulkę papieru tworzymy koronę drzewa poprzez odciskanie jej na powstającej pracy przy namalowanych wcześniej gałęziach. Na sam koniec aby dopełnić pracę za pomocą wykałaczki można jeszcze na pomalowanych powierzchniach zaznaczyć kępki trawy lub gałązki na krzewach.
Kolejna praca będzie wymagała od uczniów więcej cierpliwości i troszkę większej precyzji. Pracę lepiej wykonać z uczniami w klasach trzecich,zaś  ja ją wykonałam z uczniami w klasach czwartych. Do wykonania proponowanej pracy będziemy potrzebować:
 • farby plakatowe- żółtą, niebieską, białą, czarną (najlepiej w tubce),
 • cienki pędzelek,
 • taśmę malarską,
 • karton techniczny A4 biały,
 • cyrkiel bądź coś okrągłego do odrysowania,
 • gąbka do zmywania.

Pracę  nad prezentowaną pracą plastyczną rozpoczynamy od wyznaczenia linii horyzontu, a następnie wyklejamy schematy drzew za pomocą taśmy malarskiej (najlepiej nadaje się ta jasna o szerokości  1,5 cm do 2 cm). Po wyklejeniu drzew rysujemy kółko na wysokości korony drzewa. Kolejne etapy to malowanie farbami, tylko tym razem nie nanosimy farby na karton za pomocą pędzla tylko gąbki, dzięki czemu uzyskamy ciekawą fakturę na powstałym obrazie. Malowanie rozpoczynamy od nałożenia farby na narysowane koło będące w tym przypadku księżycem, następnie niebieską farbę nakładamy na obszar nieba dopiero na samym końcu nakładamy białą farbę jako leżący śnieg na ziemi. Po nałożeniu farby delikatnie odklejamy taśmę malarską (dzieci wymagają przy tym od nas nie znacznej pomocy). Na sam koniec za pomocą cienkiego pędzelka i czarnej farby dopełniamy powstały obraz poprzez zaznaczenie kontur drzew, możemy dorysować  również w oddali schematy innych drzew. Na wykonanie pracy warto przeznaczyć trochę więcej niż jedną godzinę lekcyjną.

Życzę udanej zabawy i ciekawych prac podopiecznych, bo każda powstała praca będzie inna, wyjątkowa.