Kolorowe zwierzęta morskie to bardzo prosta praca plastyczna idealnie nadająca się do wykonania z uczniami w klasach młodszych. Ja osobiście zrealizowałam tą pracę podczas lekcji plastyki w klasach 4, a pomysł na wykonanie pracy zaczerpnęłam ze strony https://thecraftyclassroom.com/crafts/ocean-crafts-for-kids/seahorse-art-project-for-kids/. Do wykonania proponowanej pracy  pracy z uczniami będziemy potrzebować:

  • bibułę (nie ma znaczenia czy będzie karbowana czy gładka),
  • szablony zwierząt morskich (znajdują się poniżej w wpisie),
  • kubek na wodę,
  • gruby pędzel, nożyczki, klej
  • karton techniczny A4 biały i niebieski (lub uczniowie mogą samodzielnie pomalować biały karton na niebiesko farbami plakatowymi lub akwarelowymi.)

Przedstawię Państwu swoją pracę z wariantem samodzielnego pomalowanego tła. Wykonanie pracy jednak rozpoczniemy od pokolorowania zwierzęcia morskiego za pomocą kolorowych bibuł. Z różnokolorowych bibuł wycinamy kwadraty o nie dużej wielkości, najlepiej gdzieś o wymiarach 1,5×1,5 cm.Przygotowane kolorowe kawałki bibuły układamy bardzo gęsto na szablonie zwierzęcia morskiego (szablon wydrukujcie na kartonie technicznym), a następnie grubym pędzlem nakładamy średnią ilość wody na kawałki bibuły. Tak zmoczony karton z bibułą odkładamy na bok do wyschnięcia. Po wyschnięciu bibuła samodzielnie odpadnie od szablonu. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie tła do naszej pracy. Biały karton techniczny malujemy niebieską farbą plakatową lub akwarelową, wybór zależy od Państwa. Dla podniesienia atrakcyjności pracy nałożymy niebieską farbę plakatową za pomocą gąbki (na filmie zobaczycie, że używam pędzli z gąbką, ale dzieci mogą użyć zwykłych gąbek używanych do zmywania) dzięki czemu uzyskamy dodatkowo fakturę na kartonie. Po pomalowaniu kartonu, który będzie nam służył jako tło, odkładamy go na bok do wyschnięcia. Podczas jak schnie nam tło porządkujemy swoje miejsce pracy, sprzątając farby, myjąc pędzle kubek itp. (uczmy w ten sposób uczniów gospodarowania czasem), a następnie powracamy do naszego szablonu ze zwierzęciem morskim. Zdejmujemy ze szablonu bibułę i wycinamy dokładnie wszystkie elementy, dla ułatwnienia możemy odrazu sobie wycinane zwierzę układać z boku na kartonie. Ostatnim krokiem podczas wykonania naszej pracy będzie prawidłowe przyklejenie wszystkich elementów do wcześniej przygotowanego tła. Na sam koniec możemy z zielonego koloru powycinać rośliny i poprzyklejać jej jako dodatkowy element ozdobny. I oto w ten sposób mamy gotowe kolorowe zwierzęta morskie.