Święta coraz bliżej, a w naszej pracy zaczął się czas tworzenia z uczniami  kartek i różnorodnych dekoracji świątecznych.            W dzisiejszym wpisie pragnę  Wam przedstawić moich pięć propozycji  kartek świątecznych prostych do wykonania przez uczniów.

Do wykonania pierwszej prezentowanej kartki będziemy potrzebować:

 •   dwa kolory kartonów; granatowy i niebieski A4,
 • klej,
 • nożyczki,
 • piankę
 • gotowe wydrukowane napisy „Wesołych  Świąt”
 • szablon choinki- jak młodsze dzieci najlepiej wydrukować na na białym kartonie technicznym, aby dzieci mogły sobie samodzielnie wyciąć – u mnie wysokość choinki — 6,5 cm.

Bazą naszej karki będzie biały karton techniczny, który składamy na pół, a następnie rozcinamy.  Powstałą połówkę składamy na pół do rozmiaru A6, czyli zwykłej pocztówki.  Następnie z granatowego kartonu wycinamy prostokąt o wymiarach 9 cm x 12 cm na którym z jednej strony przyklejamy  co pewien czas wycięte małe kawałki  pianki dzięki której uzyskamy efekt przestrzenny. Przygotowany w ten sposób prostokąt przyklejamy do naszej bazy, czyli białego kartonu. Kolejnym naszym krokiem jest wycięcie   wąskiego białego paska o falistym  kształcie oraz wycięcie białej choinki pod którą również przyklejamy kawałek pianki. gotowe elementy przyklejamy do granatowego tła. Elementem końcowym nadającym całkowity kształt kartce świątecznej jest dodanie napisu „Wesołych Świąt”.  Wytnij z przygotowanych wcześniej napis, najlepiej zrobić to w MS Word w tabelce mamy wówczas gotowe prostokąty do wycięcia. Wycięty prostokąt naklejam na granatowy karton nie dużo  większy od wyciętego, a następnie znowu na biały i o to w ten sposób powstaje nam napis w w ramce dostosowany kolorystycznie do  pozostałych elementów w kartce. Tak jak poprzednio podklejamy pod spód kawałek pianki i przyklejamy napis do kartki. W każdej prezentowanej poniżej kartce napisy wykonywałam tak samo. I mamy gotową kartkę bożonarodzeniową.

Do wykonania kolejnej proponowanej kartki przeze mnie będziemy potrzebować:

 • kolorowy karton techniczny A4
 • kartony ozdobne
 • klej
 • nożyczki
 • szablon choinki
 • nożyk monterski
 • pianka dekoracyjna.

Nazwijmy proponowaną kartkę kartką zieloną. Zieloną kartkę rozpoczynamy od przygotowania bazy kartki, a mianowicie z zielony karton A4 składamy na pół i rozcinamy. Po rozcięciu powinny nam powstać dwie połówki kartonu, jedną z nich składamy ponownie na pół i uzyskujemy format A6, który jest naszą bazą do dalszego wykonania  kartki. Kolejnym krokiem podczas wykonania zielonej kartki jest wycięcie z białego kartonu prostokąta o wymiarach 10×13 cm i przyklejeni go bezpośrednio do naszej bazy kartki. Po przyklejeniu białego prostokąta przygotowujemy następny prostokąt z pozostałego zielonego kartonu. Prostokąt z zielonego kartonu wycinamy o wymiarach 8×10 cm, a następnie na środku prostokąta rysujemy choinkę (możemy ją odrysować od gotowego szablonu)  i wycinamy ją za pomocą nożyka monterskiego w taki sposób, aby na środku kartonu była „dziura” w kształcie choinki. Kolejnym naszym krokiem podczas wykonania zielonej kartki jest wycięcie trzech pasków o szerokości 2,5 cm a długości kartki i przyklejenia go do bazy naszej kartki w taki sposób, aby znajdowały się lekko poniżej od brzegów białego kartonu z niewielkimi odstępami pomiędzy sobą. następnie pa przyklejone elementy przyklejamy zielony karton z wyciętą choinką wcześniej podklejoną na brzegach pianką dekoracyjną. Na sam koniec wykonujemy napis „Wesołych Świąt” w taki sam sposób jak w kartce powyżej. I oto w ten sposób mamy ukończoną kolejną kartkę świąteczną.

Do wykonania ostatniej kartki będziemy potrzebować:

 • czerwony karton techniczny,
 • biały karton techniczny,
 • gotowy obrazek z motywem świątecznym,
 • gotowy napis „Wesołych Świąt”
 • piankę dekoracyjną,
 • klej, nożyczki, linijkę.

Ostatnią proponowaną kartkę nazwałam sobie czerwoną kartką i tą nazwą będę się posługiwać przy ostatnim opisie. Wykonanie czerwonej kartki rozpoczynamy od przygotowania bazy kartki z czerwonego kartonu. Tak jak w poprzednich przypadkach czerwony karton A4 rozcinamy na dwie równe części z czego jedną z nich składamy na pół uzyskując w ten sposób format A6. Kolejnie  z białego kartonu wycinamy prostokąt o wymiarach 9×14 cm i przyklejenie go do bazy powstającej naszej kartki, czyli czerwonego kartonu. Następnie  dokładnie  wycinamy obrazek z motywem świątecznym  i przyklejamy go do białego prostokąta o wymiarach o 1 cm większy od wymiarów obrazka z motywem świątecznym, podklejamy go pianką dekoracyjną. Ponownie wycinamy kolejny prostokąt tym razem z czerwonego kartonu, który  jest dłuższy i szerszy o 1cm od białego prostokąta z obrazkiem. Do powstałego czerwonego prostokąta przyklejamy biały prostokąt z obrazkiem, a następnie powstałą element kartki podklejamy pianką dekoracyjną i przyklejamy do bazy kartki czerwonej. Nasza czerwona kartka już jest prawie skończona zostaje nam do wykonania napis w taki sam sposób jak w kartkach poprzednich, czyli kartkę napisem naklejamy na czerwony karton i wycinamy w taki sposób, aby powstała ramka. Na sam koniec podklejamy napis pianką i przyklejamy go do powstałej kartki bożonarodzeniowej.