Zima w pełni za oknem, dlatego też pragnę Wam zaproponować wykonanie bałwana prostej pracy plastycznej. Prezentowany bałwan możemy wykonać z uczniami w klasach I-III podczas jednej godziny zegarowej, czyli półtorej jednostki lekcyjnej. Do wykonania proponowanego przeze mnie bałwana będziemy potrzebować:
-
dwa kubki papierowe najlepiej białe,
- klej na gorąco,
- wykałaczkę,
- kolorowe kartony,
- klej typu magic,
- plastelina,
- guziki,
- nożyczki, ruchome oczka.
Swoją pracę rozpoczynamy od połączenia kuli styropianowej z kubkiem. Do połączenia kuli z kubkiem najlepiej użyć kleju na gorąco (i tutaj jest niezbędna pomoc nauczyciela ze względu na bezpieczeństwo uczniów), ale również może być taśma dwustronna.
Po połączeniu elementów w jedną bryłę uczniowie przyklejają za pomocą kleju magic ruchowe oczka, jeżeli nie mamy ruchomych oczek wycinamy je z czarnego kartony i przyklejamy do głowy bałwana. Nos bałwana uczniowie mogą wykonać z pomarańczowej plasteliny, z której formują niewielki rożek i przyklejają go do kuli będącą głową. Drugim sposobem na wykonanie nosa dla bałwana jest wycięcie z pomarańczowego kartonu niewielki kwadrat i zwinąć go w rożek, a następnie za pomocą kleju typu magic lub na gorąc przykleić go do głowy bałwana.
Kolejnym krokiem podczas wykonywania proponowanej pracy plastycznej jest wykonanie kapelusza dla bałwana. Do wykonania go uczniowie będą potrzebować karton techniczny dowolnego koloru oraz drugi kubek. Okrąg z górnej części kubka odrysowujemy na kartonie i wycinamy, a następnie odcinamy kubek na wysokość 4-5 cm mierząc od dna kubka. Odciętą część kubka obklejamy kartonem tego samego koloru co wycięte koło. Po obklejeniu kubka przyklejamy do szerszej strony kubka wycięte koło za pomocą kleju typu magic. W ten sposób wykonany kapelusz przyklejamy za pomocą kleju na gorąco (i tu znowu jest niezbędna pomoc nauczyciela) do kuli styropianowej będącą głową bałwana.
Do wykonania zostało nam jeszcze miotła, aby ją wykonać potrzebujemy wykałaczkę i kawałek żółtego kartony. Z kartonu wycinamy dwa identyczne element przypominający miotłę, które sklejamy ze sobą, ale pomiędzy nimi przyklejamy wykałaczkę i oto w ten sposób mamy miotłę. Ja jak zauważycie na zdjęciu nie rozcięłam na dole, tylko przebiłam wykałaczkę, a następnie skleiłam ze sobą elementy.
Po wykonaniu miotły zostało nam ją przymocować do bałwana. Moim pomysłem na przymocowanie miotły było zrobienie rączek bałwanowi. Z białego kartonu wycinamy dwa elementy przypominające ręce bałwana, do jednej przyklejamy zrobioną miotłę. Oby dwie ręce przyklejamy do kubka będącego tułowiem bałwana.
Na sam koniec do tułowia bałwana za pomocą kleju magic przyklejamy kolorowe guziki, a pomiędzy łączeniem kuli z kubkiem obowiązujemy kawałkiem tasiemki będący szalikiem bałwana. W ten oto sposób powstał nam kolorowy , prosty do wykonania przez uczniów bałwan w formie przestrzennej.
Najnowsze komentarze