Bardzo fajny i prosty sposób na naukę dni tygodnia i kolejności ich występowania dla młodszych dzieci oraz dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Pomysł zabawy został zaczerpnięty z książki p. M. Bogdanowicz i Małgorzaty Różyńskiej „Dni tygodnia, pory roku i miesiące”. Zabawa, a raczej gra edukacyjna rozwija umiejętności językowe dziecka, doskonali elementarne umiejętności matematyczne i jak  w każdej grze rozwija umiejętności współdziałania z innymi oraz przestrzegania zasad.

Proponowaną grę można rozwijać na dowolne sposoby. Oto mój wariant gry:

Potrzebujecie plansze do gry (pobierz ją i sklej w zaznaczonymi miejscu), kostkę, pionki, żetony (po 7 sztuk dla każdego uczestnika)- mogą być zwykłe guziki, korki od butelek plastikowych itp., najlepiej w dwóch różnych kolorach, plansze z dniami tygodnia oraz karty poleceń,

Dzieci ustawiają pionki na polu start, rozpoczyna ten kto wyrzuci więcej kropek na kostce, następnie poruszają się zgodnie ruchem zegara. Za każdym razem kiedy dziecko stanie na polu z nazwą tygodnia dziecko wyciąga polecenie z odpowiedniej kupki i dopiero po wykonaniu zadania dziecko kładzie żeton na danym polu z nazwami tygodnia. Wygrywa to dziecko, które zapełni wszystkie pola z dniami tygodnia żetonami. Uwaga: dziecko wykonuje polecenie tylko raz na polu z nazwą dnia tygodnia.  Np. dziecko staje na polu z dniem poniedziałek, wyciąga kartę poleceń z kupki z napisem Poniedziałek (można zastosować  odpowiedniki koloru np. pole z nazwą poniedziałek ma kolor czerwony, dziecko losuje kartę poleceń czerwoną), wykonuje polecenie i dopiero po wykonaniu zadania dziecko kładzie żeton na polu z dniem tygodnia z nazwą poniedziałek.

Karty poleceń warto zrobić samemu, wówczas można powiązać je z obecnie realizowanymi treściami edukacyjnymi.

planszadni tygodniaplanszaplansza2 DNI TYGODNIA -

Plansze do pobrania